علل و پیشگیری عروق کرونر قلب

علل بیماری عروق کرونر قلب

از سن ۶۰ سالگی به بعد احتمال ابتلای خانم‌ها و آقایان به بیماری عروق کرونر قلب یکسان می‌شود. برخی از بیماری عروق کرونر قلب شایع مانند دیابت (مرض قند) با بالا بودن میزان کلسترول خون بدون توجه به رژیم غذایی ارتباط دارند. انجام ندادن تمرینات منظم ورزشی، پرفشاری خون و داشتن اضافه وزن و به‌ویژه چاقی شکمی احتمال ایجاد سختی سرخرگی و بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می‌دهند. مصرف داروهای دارای استروژن در سنین بعد از یائسگی موجب کاهش احتمال ایجاد تصلّب شرایین در خانم‌ها می‌شود. توصیه می‌شود پس از ۲۰ سالگی هر ۵ سال یک‌بار مقدار کلسترول خون برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب اندازه‌گیری شود.

تشخیص بیماری عروق کرونر قلب

میزان جریان خون در رگ‌های مبتلا به تصلّب شرایین و بیماری عروق کرونر قلب را با سونوگرافی داپلر یا آنژیوگرافی بررسی می‌کنند. آنژیوگرافی یا اسکن رادیونوکلئید می‌توانند میزان خون‌رسانی به قلب را تعیین کنند. با انجام تست ورزش می‌توان چگونگی عملکرد قلب و خون‌رسانی به آن را در هنگام فعالیت بدنی تعیین کرد.

پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب

برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب و تصلّب شرایین باید به وسیله رعایت غذایی و انجام ورزش منظم، نکشیدن سیگار و کاهش کلسترول خون مبادرت به این کار کرد. ممکن است پزشک با تجویز آسپیرین احتمال ایجاد لخته خون در سرخرگ آسیب دیده را کاهش دهد. در صورت وجود عوارض شدید بیماری عروق کرونر قلب‌، سرخرگ کرونر ممکن است آنژیوپلاستی کرونر و بای پَس عروق مزبور (قرار دادن رگ قسمت دیگری از بدن به جای عروق دچار انسداد) انجام شود. احتمال آسیب‌دیدگی سرخرگ‌ها، قلب و کلیه‌ها با پرفشاری خون (فشار خون بالا) و مدت زمان این پرفشاری بیشتر می‌شود. در سرخرگ‌های آسیب دیده، احتمال تنگ شدن در اثر سختی سرخرگ افزایش می‌یابد. رسوب چربی در دیواره رگ‌های مبتلا به سختی، موجب تنگ شدن آن‌ها و در نتیجه کاهش جریان خون در آن‌ها می‌شود. بیماری عروق کرونر قلب و تصلّب شرایین در رگ‌های کرونر قلب می‌تواند سرانجام منجر به آنژین صدری (درد قفسه سینه) یا سکته قلبی شود. تعداد موارد مرگ‌های ناشی از بیماری عروق کرونر قلب از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی به‌تدریج کاهش یافت و به نصف رسید. علت این امر آموزش بهداشت و معرفی عوامل خطر و روی کار آمدن داروهای جدید بوده است. با این حال هنوز در برخی نقاط جهان، به‌ویژه کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه، مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب افزایش پیدا کرده است.

منبع: iranheart.ir - دکتر حسین نوید

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما