چرا صبحانه مهمترین وعده غذایی است؟ مطلب ویژه

صبحانه شروع سوخت و ساز بدن است و در طول روز در سوختن کالری بدن موثر است. همچنین صبحانه سالم انرژی شما را برای انجام کارها فراهم می‌کند و به تمرکز شما در محل کار و یا مدرسه کمک می‌کند. این فقط چند دلیل است که ثابت می‌کند مهمترین وعده غذایی روز بدون شک صبحانه سالم است.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که خوردن صبحانه برای سلامتی بدن، از جمله قدرت حافظه و تمرکز بهتر، میزان پایین LDL مضر کلسترول؛ و البته احتمال خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و اضافه وزن را کاهش می‌دهد.

بنابرین باید گفت که صبحانه سالم برای افرادی که به آن عادت کرده‌اند، سبک زندگی سالم را به دنبال خواهد داشت.

صبحانه سالم می‌تواند ریتم بدن شما را از حالت نخوردن به حالت آماده باش جهت دریافت مواد مغذی تنظیم کند. هنگامی که شما از خواب بیدار می‌شوید، بدن شما نیاز دارد تا قند خون را به عضلات و مغز جهت انجام کارها تامین نماید و صبحانه این کار را برای شما انجام خواهد داد.

اگر بدن شما این مواد را از غذا دریافت نكند، ممكن است انرژی شما از بین برود و احتمالا در طول روز بیشتر دچار مشكل خواهید شد.

صبحانه به شما این امکان را می‌دهد تا برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی از غذاهای سالم مانند لبنیات، دانه‌ها و میوه‌ها را دریافت کنید. در واقع در صورتی که صبحانه را حذف کنید به احتمال زیاد تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما تامین نخواهد شد.

برخی مردم به بهانه اینکه عجله دارند، از وعده غذایی پیش از ظهر غافل می‌شوند که این اشتباه بزرگی است. زیرا اگر شما مواد مغذی مورد نیاز پیش از ظهر را دریافت نکنید، گرسنگی باعث می‌شود تا در وعده بعدی به جای مواد مغذی مرد نیاز، مواد چربی و قندی را دریافت کنید. بنابرین حتی اگر دیر از خواب برمی‌خیزید باز هم از خوردن صبحانه سالم و هرچند سبک، غافل نشوید.

صبحانه و وزن بدن 

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که مرتب صبحانه می‌خورند دارای وزن متعادل‌تر و البته اندام بهتری هستند.

این مساله احتمالا به این دلیل است که خوردن غذاهای حاوی پروتئین و فیبر در صبح، به نحوی اشتهای شما را در انتخاب دیگر وعده‌های غذایی روز بررسی می‌کند. البته بایید توجه داشت که میزان و نوع صبحانه برای افرادی که رژیم غذایی دارند مهم است و نباید دقت داشت تا اثر عکس ندهد.

چرا کودکان به صبحانه نیاز دارند

گاهی اوقات کودکان نسبت به خوردن صبحانه مقاومت نشان می‌دهند که والدین باید مراقب این مساله باشند. زیرا برای کودکان خوردن این وعده غذایی جهت دریافت مواد مغذی ضروریست. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند و در طول روز مخصوصا در مدرسه نیاز به تمرکز دارند، خیلی زودتر خسته می‌شوند. یکی از مطالعات اخیر نشان داده است که کودکانی که صبحانه می‌خورند نمرات و موفقیت‌های بیشتری در آزمون‌ها و امور درسی خود کسب می‌کنند؛ زیرا اکثر کودکان نمی‌توانند مواد مغذی و ویتامین مورد نیاز را از سایر وعده‌های غذایی دریافت کنند. همچنین این کودکان دارای شاخص bmi کمتری نسبت به سایر کودکانی هستند که به وعده صبح اعتنایی نمی‌کنند.

اهمیت سالم بودن صبحانه

در ارتباط با اهمیت صبحانه مطالب مختلفی بیان شد. اما یکی از مهمترین نکات این است که صبحانه علاوه بر جایگاهی که دارد، خود نیز باید سالم باشد.

صبحانه خوب و سالم باید ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین، چربی‌های سالم و فیبر را دارا باشد.

با توجه به این مواد مغذی پیشنهاد می‌شود که:

دانه غلات کامل، شیرهای کم چرب، میوه و یا به طور کلی ترکیبی که دارای مواد لبنی کم چرب، میوه و سبوس باشد می‌تواند برای وعده غذایی صبح بسیار ایده آل باشد.


منبع:

WebMD Medical Reference Reviewed by Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD on 3/, 016

ترجمه و برگردان: سید محمد حسین حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
  • اندازه قلم
محتوای بیشتر در این بخش: « تغذیه در ماه مبارک رمضان

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما