استرس؛ عاملی مؤثر در بروز مشکلات قلبی

برای پیشگیری و مراقبت از بیماری قلبی بهتر است به روحیات و احساسات خود مسلط باشید و سعی کنید مانع ایجاد مشکلات روحی شوید. چون تاثیرات مستقیمی بر بروز عارضه‌ها و ناراحتی‌های قلبی در شما دارد. اگر از مشکلات قلبی رنج می‌برید از مکان‌ها و موقعیت‌های استرس‌زا فاصله بگیرید.

طبق مطالعات جدید، استرس آمار مرگ زنان مبتلا به بیماری قلبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محققان دانشگاه اِموری آتلانتا برای حدود ۷۰۰ زن و مرد مبتلا به بیماری قلبی، یک سخنرانی عمومی پراسترس از لحاظ روانی برگزار کردند. سپس جریان خون به سوی قلب آن‌ها را اندازه گیری کردند.

به گفته دکتر ویولا واکارینو، زنان ۵۰ سال و جوان تر حدود ۴ برابر مردان هم‌سن و سال خود یا زنان مسن‌تر با کاهش جریان خون به سوی قلب‌شان مواجه شدند. همچنین کاهش جریان خون موسوم به میوکاردیال ایسکمیک، می‌تواند موجب بروز حمله قلبی شود.

واکارینو در این مورد می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد زنان جوان‌تر بیش از مردان و زنان مسن‌تر مستعد تاثیرات ناشی از استرس بر قلب‌شان هستند».

کارشناسان همواره می‌دانستند که زنان جوان‌تر بیش از مردان هم‌سن و سال خود پیامدهای بدتری را بعد از حمله قلبی تجربه می‌کنند، اما قادر به توضیح کامل آن نبودند.

در این مطالعه، محققان ۶۸۶ بیمار بین ۳۴ تا ۷۹ سال را که مبتلا به بیماری قلبی دائم بودند ارزیابی کردند. برخی از آن‌ها دچار حملات قلبی شده بودند و برخی دیگر شرایطی نظیر آنژین قلبی (درد قفسه سینه) داشتند.

محققان از این افراد خواستند تا در مورد موضوع تعیین شده سخنرانی کنند. به حضار هم گفته شده بود که واکنش مثبتی نسبت به آن‌ها نشان ندهند تا بر میزان استرس‌شان افزوده شود.

انجام آزمایشات تصویربرداری قبل و بعد از سخنرانی آشکار ساخت که زنان جوان‌تر در مقایسه با مردان همسن و سال خود دارای کاهش بیشتر جریان خون به سوی قلب بودند.

کاهش جریان خون در یک سوم زنان ۵۰ سال یا جوان‌تر مشاهده شد، اما فقط در ۸ درصد از مردان این رده سنی این کاهش مشاهده شد.

از این‌رو محققان عنوان می‌کنند استرس فاکتور مهمی برای زنان مبتلا به بیماری قلبی است.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 آذر 1396 13:52
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما