افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است که به فاصله کوتاهی پس از زایمان ممکن است ظاهر شود. این افسردگی در ۵ تا ۲۵ درصد از زنان دیده می‌شود.

علائم و نشانه‌های غم زایمان و افسردگی پس از زایمان شامل موارد زیر است:

خشم، احساس بی‌ارزشی، بی‌کفایتی، شکست یا گناه، گریه کردن، بی‌صبری و زودرنجی (حساس بودن)، بی‌قراری، غمگینی، خستگی، بی‌خوابی یا بدخوابی، نوسانات خلق این علائم و نشانه‌ها با غم پس از زایمان (که می‌تواند همراه با احساس تنهایی، اضطراب، گیجی و فراموش‌کاری باشد) از چند روز تا چند هفته از بین می‌روند. چنین علائمی با افسردگی پس از زایمان شدیدتر و با دوام‌تر هستند. ممکن است با توانایی عملکردتان تداخل کند و می‌تواند مضافاً شامل موارد زیر باشد:

احساس کرختی احساسی یا حس گیر افتادن، ترس از آسیب زدن به خود یا به نوزاد، تمرکز و تفکر مختل، عدم احساس لذت در زندگی، کاهش علاقه به فعالیت جنسی، افزایش یا فقدان توجه به نوزاد، کاهش وزن یا وزن گیری قابل توجه، دوری گزینی از خانواده یا دوستان سردرد، درد قفسه سینه، تپش قلب، کرختی یا افزایش تنفس ممکن است اتفاق بیفتد، گرچه این‌ها علائم اصلی افسردگی نیستند.

علل

بارداری و زایمان با تغییرات شدید هورمونی همراه‌اند که خود این مساله بر روح روان شخص تأثیر گذار است. اینکه نوزاد شیر خوار را به صورت 24 ساعته نگه‌داری کند و استرس‌هایی که از او به مادر وارد می‌شود خود یک مساله‌ای هست که همه مادران به راحتی به آن تن نمی‌دهند و باعث بروز افسردگی در آن‌ها می‌گردد، حتی اگر بچه اول آن‌‌ها نباشد.

آیا زنانی که افسردگی پس از زایمان دارند به کودک خود آسیب می‌رسانند؟

مادران افسرده اغلب نگران هستند که آن‌ها ممکن است این کار را انجام دهند، اما این بسیار نادر است. گاهی اوقات، به‌دلیل خستگی مطلق و ناامیدی، ممکن است احساس کنید که می‌خواهید به کودک خود ضربه بزنید و یا او را تکان دهید. بسیاری از مادران و پدران گاهی اوقات این حس را دارند و این فقط مخصوص کسانی که افسردگی پس از زایمان دارند نیست. با وجود داشتن این احساسات، اکثر مادران هرگز این عمل را نمی‌کنند. اگر شما این احساس را دارید، با کسی در میان بگذارید. زنان اغلب نگران این هستند که اگر به کسی بگویند که چه حسی دارند، نوزادشان را ازشان بگیرند. در واقع دکتر شما، مراقب بهداشت و ماما می‌خواهند به شما کمک کند که بهتر شوید. این به معنی است که شما می‌توانید در خانه از کودک خود مراقبت کنید و از آن لذت ببرید. اقدام برای درمان افسردگی بعد از زایمان بسیار مهم است. هرچه سریع‌تر درمان افسردگی بعد از زایمان آغاز شود، افسردگی سریع‌تر بهبود می‌یابد و می‌توانید از بچه‌دار شدنتان لذت ببرید.

تشخیص افسردگی پس از زایمان

در صورت مشاهده علائم افسردگی بعد از زایمان به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از انجام معاینات بالینی، سوالاتی را در مورد علائم این بیماری از شما خواهد پرسید. حتما در مورد تمام علائم غم و اندوه بعد از زایمانی که تجربه کرده‌اید و یا می‌کنید به پزشکتان توضیح بدهید. پزشک شما تمام احساس‌های شما را پیگیری می‌کند تا بتواند مشکل احتمالی شما را تشخیص دهد.

درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان به کمک داروهای ضد افسردگی و مشاوره انجام می‌شود. زنانی که افسردگی بعد از زایمان آن‌ها خفیف است ممکن است تنها با مشاوره درمان شوند. اما در بسیاری از موارد هر دو روش مشاوره و داروهای ضد افسردگی لازم می‌شود. تصور می‌شود که برخی از دارو های ضد افسردگی برای مادرانی که به نوزاد شیر خودشان را می‌دهند، بی‌خطر باشد. برای این‌که بتوانید سریع‌تر بهبود بیابید حتما رژیم غذایی مناسب و سالم داشته باشید، هر روز کمی ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید. از خانواده و دوستانتان بخواهید که از شما حمایت کنند. سعی کنید از این قضیه که شما به این بیماری مبتلا شده‌اید نسبت به خودتان احساس بدی نداشته باشید. این به این معنی نیست که شما مادر بدی هستید. بسیاری از زنان از افسردگی بعد از زایمان رنج می‌برند. کمی زمان می‌برد اما شما با استفاده از روش‌های درمانی به مرور بهبود می‌یابید.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 آذر 1396 14:15
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما