راهکارهای درمانی مناسب برای نرم شدن واژن

  • سه شنبه, 28 شهریور 1396 12:32
  • منتشرشده در بهداشت زنان
  • بازدید 1497 بار

بسیاری از خانم‌ها در اوایل ازدواج دچار مشکل خشکی واژن می‌شوند. در واقع خشکی واژن معمولا در سن یائسگی رخ می‌دهد اما احتمال بروز آن در سن جوانی اگر سطح هورمون‌ها کمتر از حد عادی باشد یا غدد مترشحه واژن، فعالیت کمی داشته باشد، نیز ممکن است.

این‌که بسیاری از خانم‌ها پس از ازدواج دچار این مشکل می‌شوند به دلیل آموزش کم مسایل جنسی است. متاسفانه زوجین قبل از آغاز رابطه جنسی، معاشقه کمی انجام می‌دهند. در این حالت واژن به اندازه کافی نرم نیست و اصطلاحا دچار خشکی واژن می‌شوند.: خب، پس این خشکی واژن واقعی نیست و زوج‌ها با رعایت برخی مسایل می‌توانند آن را حل کنند.

دلایل اصلی خشکی واژن واقعی که به‌عنوان یک ناراحتی شمرده می‌شود، چیست؟

بستگی دارد. در دوران یائسگی دلیل خشکی واژن کم بودن هورمون استروژن است که در پی کم کاری تخمدان پیش می‌آید. یائسگی معمولا باید پس از ۵۰ سالگی رخ دهد اما استرس، بیماری‌های گوناگون، شیمی درمانی و حتی سیگار می‌تواند سبب رخ دادن سریع‌تر آن قبل از ۵۰ سالگی شود. به‌دنبال یائسگی، تخمدان‌ها کم کار می‌شوند و هورمون استروژن کمتری در خون ترشح می‌شود و در پی آن با خشکی واژن روبه رو هستیم. در افراد جوان‌تر نیز که هنوز به سن یائسگی نرسیده‌اند مشکلات هورمونی یا کم‌کاری غدد مترشحه واژن می‌تواند عامل خشکی باشد.

درمان:

اگر مشکل کمبود هورمون باشد، با توجه به این‌که هورمون استروژن سرطان‌زا است و می‌تواند سبب بروز سرطان پستان شود، با رعایت این مطلب که ابتدا بیمار ماموگرافی شود و اگر تمامی مسایل طبیعی بود، می‌توان برای او استروژن موضعی تجویز کرد. بعد از سن یائسگی پزشک معمولا پماد استروژن را یک روز در میان برای مدتی کوتاه و آن هم به همراه هورمون پروژسترون تجویز می‌کند تا در حد زیادی از بروز سرطان رحم و پستان بکاهد. استروژن‌های خوراکی را قبل از ۵۰ سالگی می‌توان تجویز کرد زیرا هم کیفیت زندگی و هم کیفیت اعمال نزدیکی را بهتر کرده و خشکی واژن را برطرف می‌کند. اکثر خانم‌هایی که به این ناراحتی دچارند پس از مصرف استروژن به همراه پروژسترون درمان شده و راضی هستند.

علایم:

درد هنگام نزدیکی از اولین علایم این ناراحتی است که بعد از یائسگی سوزش واژن یا بی‌اختیاری ادرار هم به آن افزوده می‌شود. بعد از یائسگی عضلات پرینه و کف لگن تحلیل پیدا کرده و حتی خشکی واژن می‌تواند سبب ریزش ادرار حین سرفه کردن شود. از جمله نشانه‌های آن تغییر رنگ مخاط و کم رنگ شدن آن است که در حین معاینه پزشک متوجه آن می‌شود.

آیا احتمال دارد این بیماری با بیماری های دیگری اشتباه گرفته شود؟ آیا علایم آن با ناراحتی دیگری مشابه نیست؟!

معمولا نه مگر آن‌که عفونتی وجود داشته باشد. پزشک با تجربه به‌خصوص در افراد یائسه خشکی واژن را با ناراحتی‌های دیگر اشتباه نمی‌گیرد. در خانم‌های جوان ممکن است در اثر خشکی واژن و نزدیکی زیاد، کمی سائیدگی در واژن به‌وجود بیاید و پزشک گمان کند عفونتی وجود دارد. در این موارد پزشک از داروهای ضد باکتری و قارچ استفاده می‌کند که البته بی تاثیر است و در صورتی که استروژن تجویز نشود بهبودی حاصل نمی‌شود.

منبع: دکتر سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما