عوامل تاثیرگذار بر یائسگی

  • چهارشنبه, 29 شهریور 1396 08:43
  • منتشرشده در بهداشت زنان
  • بازدید 1346 بار

عوارض و نشانه‌های یائسگی را می‌شناسید و می‌دانید با چه نشانه‌هایی دچار یائسگی خواهید شد سبک زندگی و برخی اشتباهات روزمره می‌توانند باعث شدت یافتن یائسگی در بدنتان شوند آب خوردن کم، رژیم‌های نادرست گرفتن و مشکلات روحی از برخی موارد تاثیرگذار بر یائسگی می‌باشند، به رایج‌ترین عواملی که در ایجاد یائسگی زودرس نقش دارند اشاره خواهیم کرد

یائسگی به دورانی از زندگی زنان گفته می‌شود که معمولا در در بازه سنی ۴۰ تا ۵۵ سالگی شروع می‌شود. در این زمان میزان تولید هورمون‌های زنانه کاهش یافته و یائسگی بروز پیدا می‌کند که با عوارض خاص خود همراه است. بسیاری از این عوارض با عادت‌ها و کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم در ارتباط هستند و می‌توانند با تاثیر‌پذیری از عادات روزانه ما شدت پیدا کنند. در ادامه به رایج‌ترین اشتباهات و عاداتی که باعث تشدید عوارض دوران یائسگی می‌وند خواهیم پرداخت.

عوارض دوره یائسگی عبارتند از

حالت گرگرفتگی: احساس گرم شدن ناگهانی و شدید که به‌طور متوسط ۴ الی ۵ دقیقه طول می‌کشد. گاهی این احساس با تپش قلب، سرگیجه، ضعف، تعریق و در انتها احساس سرما همراه است. علت گرگرفتگی، کاهش و قطع تدریجی هورمون استروژن از تخمدان‌هاست. گرگرفتگی در طول شب، شایع‌تر از روز است. این‌گونه حالات و تغییرات جسمی زنان، گاهی به حدی هستند که مانع خواب شبانه می‌شوند و زنان را به اختلالات خواب دچار می‌سازند.

احساس خستگی

در اوایل دوران یائسگی خستگی شدید معمولاً به‌دلیل اختلالات خواب و کمبود استراحت در زنان است، ولی به تدریج با سازگاری تدریجی بدن و ثابت شدن هورمون‌ها در اغلب زنان الگوهای خواب منظم می‌شود و عادات خواب نیز به حالت عادی برمی‌گردد. در برخی موارد، خستگی مزمن ناشی از پایین بودن قند خون، کم‌خونی یا کم‌کاری تیروئید است.

افسردگی و تغییرات خلق و خو

بیشتر زنان در دوران یائسگی به‌‌علت تغییرات زیاد جسمی دچار بیماری‌ها و ناراحتی‌های روحی- روانی گوناگونی می‌شوند که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان از اضطراب، فشار عصبی، تحریک پذیری، افسردگی، عصبانیت و تغییر خلق و خو نام برد. گروهی از پزشکان تغییرات غدد و کاهش هورمون‌ها را عاملی برای بروز افسردگی در زنان یائسه می‌دانند و گروه دیگر معتقدند که تغییرات رفتار زنان ناشی از باورهای پنهان و دیدگاه‌های زنان از محیط و اجتماع است. شواهدی مبنی بر این امر وجود ندارد که خود یائسگی زمینه‌ساز افسردگی در زنان باشد. زنانی که در سال‌های دهه بیست و سی خود هستند، بیشتر از زنان سالمند، به افسردگی حاد مبتلا می‌شوند ولی چون بسیاری از بحران‌های زندگی نزدیک به زمان یائسگی رخ می‌دهند، لذا ممکن است عاملی برای آشکار شدن افسردگی آنان باشد. این بحران‌ها عبارتند از طلاق، بیماری، ترک یا مرگ والدین، از دست دادن شغل و رفتن فرزندان از خانواده.

تغییرات جنسی

کاهش ترشح استروژن موجب خارش و خشکی پوست در زنان می‌شود و مشکلاتی برای آن‌ها به‌وجود می‌آورد که میل جنسی را در آن‌ها سرکوب می‌کند.

پوکی استخوان

استخوان‌ها در واقع ستون و پایه بدن را تشکیل می‌دهند و انواع مواد معدنی حیاتی برای به کار انداختن سیستم سوخت و ساز بدن را در خود ذخیره نگه می‌دارند. زمانی که خوراک روزانه ما، به اندازه کافی حاوی این گونه مواد نباشد، بدن کمبود را از استخوان‌ها تامین می‌کند. بدیهی است هر چه این کمبود بیشتر باشد، ساختمان بدن صدمات و استخوان‌ها کمبود‌های بیشتری را باید تحمل کنند. تحلیل تدریجی استخوان‌ها که در بیشتر موارد منجر به شکستگی، تغییر شکل، درد و ناتوانی در حرکت می‌شود، پوکی استخوان نامیده می‌شود. استخوان لگن، مهره‌های پشت و استخوان‌های دست و بازو شدیداً تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند. در زنان سرعت پوکی استخوان، بعد از یائسگی شدت می‌یابد و علت آن هم کاهش شدید هورمون استروژن تخمدان است. تقریباً نیمی از زنان ۴۵ تا ۷۵ ساله دچار این بیماری هستند و یک سوم این عده پوکی شدید استخوان دارند. از جمله مهم‌ترین علائم پوکی استخوان می‌توان موارد زیر را نام برد؛

- درد مزمن در قسمت پایین کمر

- گرفتگی عضلات پا در هنگام شب

- درد مفاصل

- خمیدگی قوز پشت

- بیماری‌های لثه و دندان

- کم‌خوابی

- لرزش اندام‌ها

عاداتی که باعث تشدید عوارض یائسگی می‌شود:
برنامه ورزشی

باگذشت زمان، برنامه ورزشی موفقیت‌آمیز یا ناموفق می‌تواند روی سیستم غدد درون‌ریز تاثیر بگذارد. این سیستم، متابولیسم، خلق‌و خو و دمای بدن را تنظیم می‌کند. نوسانات در برنامه روزانه مانند ورزش کردن بی‌وقفه به مدت سه ماه و سپس به مدت ۶ ماه کنار گذاشتن آن می‌تواند روی عملکرد غدد آدرنال تاثیر بگذارد.

غدد آدرنال کمک می‌کند تا بدن به استرس واکنش نشان دهد. بنابراین ورزشی را انتخاب کنید که می‌توانید آن را ادامه دهید.

یائسگی یک‌روند پیچیده است که از طریق سیستم درون‌ریز کنترل می‌شود و هر چه عملکرد غدد بهتر باشد، با عوارض کمتری روبه‌رو خواهید شد.

رژیم یویو

عادت غذایی و رژیم‌هایی که نامنظم باشد، به‌طوری‌که در خوردن و رژیم گرفتن افراط و تفریط صورت گیرد، می‌تواند عملکرد بدن را به هم بریزد. زنانی که مدت طولانی عادت‌های نادرست داشتند می‌توانند با تغییر دادن شیوه زندگی از ناهنجاری‌های دائمی هورمونی که روی آغاز یائسگی تاثیرگذار است، پیش‌گیری کنند. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، مدت طولانی‌تری از مزایای آن سود می‌برید.

نمی‌توانید استرس و اضطراب را کنترل کنید

یائسگی روی الگوی خواب و ماده شیمیایی مغز ازجمله میزان سروتونین تاثیر می‌گذارد. اتخاذ شیوه‌های کنترل‌کننده استرس مانند مدیتیشن می‌تواند شدت واکنش بدن به استرس را پایین بیاورد.

مصرف کربوهیدرات

شکی نیست که خوردن هله‌هوله باعث افزایش وزن می‌شود که با بالا رفتن سن به‌سختی می‌توان از وزن اضافه‌شده خلاص شد. با بالا رفتن سن، توده عضله کاهش می‌یابد و توده چربی افزایش پیدا می‌کند. در خوردن کربوهیدرات‌های ساده مانند نان سفید، برنج و هر چه تصفیه‌شده است، دقت بیشتری به خرج دهید.

به ورزش‌های استحکامی نمی‌پردازید

برای حفظ وزن سالم نیاز به توده عضلانی بدون چربی است. با انجام ورزش‌های استحکامی روند از دست دادن توده عضلانی به حداقل می‌رسد. اما این کار باید برای مدت طولانی انجام گیرد تا بتوانید مزیت آن را ببینید. این نوع ورزش بدن را قوی می‌سازد. هر بار هم باید در وزنه‌ای که کار می‌کنید تغییری ایجاد کنید.

بی‌تحرک بودن

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که زنان میانسال که زندگی بی‌تحرکی داشتند، نسبت به همسن و سال‌های فعال، با علایم بدتر یائسگی روبه‌رو بودند. علاوه بر آن آمار افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی آن‌ها نیز بالا بود. بهتر است چه در منزل و چه در محل کار کمی تحرک داشته باشید.

مصرف کم آب

بی‌آبی می‌تواند شدت و تکرر گرگرفتگی را افزایش دهد. خستگی هنگام روز و گرفتگی پا هنگام شب که در خواب اختلال ایجاد می‌کند، بیشتر می‌شود. بنابراین خوردن آب کافی را طی روز فراموش نکنید.

مصرف کم فیبر غذایی

هنگام یائسگی، استروژن پایین در واژن باعث کاهش باکتری سالم می‌شود، بالا رفتن Ph، باعث کاهش جریان خون و مشکل پوستی می‌شود که به تکرر ادرار، عفونت باکتریایی و شل شدن مدفوع منجر می‌شود. بنابراین سال‌ها قبل از یائسگی باید روزی ۲۵ گرم فیبر در برنامه غذایی گنجانده شود.

منبع: سلامت نیوز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما