یائسگی زود هنگام و مشکلات مربوط به آن

  • چهارشنبه, 29 شهریور 1396 09:55
  • منتشرشده در بهداشت زنان
  • بازدید 1445 بار

یائسگی یکی از مراحل زندگی هر خانمی است که بعد از سال‌ها فعالیت سیستم تولید مثل اتفاق می‌افتد. از آن‌جا که یک زن طی سال‌ها تغییرات هورمونی، خونریزی‌های ماهانه، بارداری و شیردهی را تجربه کرده، تحمل تغییرات سال‌های یائسگی برایش کمی دشوار است اما توجه و رعایت برخی نکات، گذر از این مرحله را آسان خواهد کرد.

یائسگی عبارت است از کاهش و تخلیه ذخیره فولیکول (تخمک‌ها) که به قطع قاعدگی منجر می‌شود. به قطع قاعدگی به مدت 12 ماه یائسگی اطلاق می‌شود که با افزایش هورمون FSH همراه است و در 90 درصد زنان بین 45 تا 55 سالگی اتفاق می‌افتد و 10 درصد زیر 45 سالگی یائسه می‌شوند که به آن یائسگی زودرس می‌گویند.

عوامل موثر در سن یائسگی عبارت است از:

1. عوامل ژنتیکی (به عنوان مثال به طور معمول مادران و دختران در یک سن یائسه می‌شوند).

2. عوامل محیطی (مصرف سیگار، الکل، توده بدنی (چاقی. لاغری) مسائل اقتصادی و اجتماعی).

علائم یائسگی

1. افزایش FSH با کاهش استروژن و پروژسترون و هورمون‌های مردانه (تستوسترون) همراه است و لیکن به علت حذف هورمون‌های استروژن و پروژسترون به طور کلی بعد از یائسگی همان مقدار کم هورمون مردانه که از نسج بینابینی تخمدان ترشح می‌شود علائم مردانه ایجاد می‌کند که عبارت است از رشد موهای مردانه در صورت و کلفتی صدا که بعد از چند سال از یائسگی بروز می‌کند.

2. گر گرفتگی که ناشی از کاهش استروژن است. مشخصه آن گرمای شدید است که از سر و صورت شروع می‌شود و ممکن است به تمام بدن انتشار یابد و همزمان فرد دچار تپش قلب می‌شود و به دنبال آن تعریق می‌کند و سپس دچار لرز می‌شود؛ میزان تکرار این حالت در افراد متفاوت است. در مجموع این علایم در سال‌های اولیه یائسگی شدیدتر است و ظرف 3 تا 5 سال فروکش می‌کند. گر گرفتگی سبب برهم خوردن ریتم خواب می‌شود.

3. خشکی پوست بدن و مخاط مهبل که به نزدیکی‌های دردناک منجر می‌شود و ناشی از تولید نشدن هورمون استروژن است.

4. پوکی استخوان که در درازمدت اتفاق می‌افتد و در صورت درمان نشدن به از کار افتادگی و شکستگی حتی بدون ضربه منجر می‌شود.

5. مسائل روحی مثل احساس خستگی و کاهش انرژی، تحریک پذیری، افسردگی و اختلال در تمرکز.

مجموعه علایم یائسگی بعد از بارداری‌ها و شیردهی‌ها باعث کاهش توانایی و از کار افتادن زنان در سنین پایین می‌شود لذا درمان عوارض یائسگی ضروری است.

درمان

1. تجویز کلسیم و ویتامین D به طور مداوم تا آخر عمر.

2. درمان‌های هورمونی (استروژن و پروژسترون) یا استفاده از فیتواستروژن‌ها (مواد دارای استروژن‌های گیاهی مثل سویا) است که هنوز درباره مزایا و معایب آن اختلاف نظر وجود دارد.

3. برای خشکی مهبل استفاده از کرم‌های استروژن کونژوگه بسیار موثر است.

4. برای کنترل گر گرفتگی، استروژن درمانی و کلونیدین و متیل دواپاو بعضی داروهای ضد افسردگی با نظر پزشک توصیه می‌شود.

منبع: دکتر سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما