انگیزه‌های غلط برای ازدواج

بعضی اوقات افراد به دلایل عجیب و انگیزه‌های غیر قابل قبولی تصمیم بر ازدواج می‌گیرند. گاهی نیز دلایل خوب و موجهی برای انتخاب فرد به‌خصوصی در سر دارند اما تحت فشار افراد گوناگون مجبورند زیر بار تصمیمات غلط بروند. ازدواج به خودی خود امری پسندیده و مقدس است، اما برخی دلایل و بهانه‌های غلط وجود دارند که به اشتباه راه حل آن‌ها را در ازدواج کردن می‌دانند. چنین ازدواج‌هایی اگرچه شاید شروع خوبی داشته باشند اما ممکن است بعد‌ها فرجام خوشی برای زوجین به همراه نداشته باشد و اثرات زیان‌باری را برای بنیان خانواده‌ها در پی داشته باشد. بنابرین آگاهی از این دلایل اشتباه می‌تواند ما را در تصمیم‌گیری صحیح و تحقق امر ازدواج مناسب یاری نماید.

1) ازدواج کردن فقط به خاطر پول

اگر شیفته و عاشق فردی شده‌اید که شخص ثروتمندی است، با توجه به اینکه به‌دست آوردن این فرد در جامعه به‌عنوان یک شانس محسوب می‌شود، صرف نظر کردن از احساس شما نسبت به او و سایر مسائل مهم‌تر، اشتباه بزرگی است؛ اما لازم است تا بسیاری از ویژگی‌های دیگر را در فرد بسنجید و بررسی وضعیت مالی وی و خانواده‌اش را برای مراحل آخر قرار دهید؛ نه اینکه صرف داشتن وضعیت مالی مناسب و بدون بررسی در ویژگی‌های دیگر، وی را انتخاب کنید. ازدواج کردن با یک فرد تنها به خاطر پول، در حالی که از لحاظ اخلاقی و اجتماعی تناسبی با شما و خانواده شما نداشته باشد، قطعا عاقلانه نیست. گرچه کسی که کاملاً بی‌پول است و هیچ تلاشی هم ندارد که در آینده در تأمین هزینه‌های زندگی سهمی داشته باشد، نمی‌تواند برای ازدواج مناسب باشد. انتخاب فردی که ویژگی‌های مثبت فراوانی دارد اما از لحاظ اقتصادی فرد ثروتمندی محسوب نمی‌شود، قطعاً می‌تواند انتخاب شایسته‌ای باشد.

2- ازدواج به خاطر دور شدن از خانه والدین

وقتی وضعیت در خانه پدری سخت و دشوار باشد، ازدواج یک راه گریز محسوب می‌شود و بسیاری از افراد این راه گریز را انتخاب می‌کنند. اما این مسیر می‌تواند شما را از چاله در آورده و به چاهی عمیق‌تر بیندازد. تحمل سختی در خانه پدر و مادر بهتر از آن است که با نخستین تصميم براي پسر و یا اولین پیشنهاد برای دختر، تن به ازدواج عجولانه بدهید؛ زیرا ممکن است این انتخاب عجولانه و بدون هدف، باعث مشکلات بسیاری در خانواده خود و شریک زندگی‌تان گردد که بعداً قابل بازگشت و حل شدن نباشد.

3- علاقه والدین شما به فرد مورد نظر

دوست داشتن فرد مورد نظر برای ازدواج از سوی والدین، به هر دلیلی اعم از آشنا بودن، ارتباط فامیلی، مسائل مالی و غیره هیچ‌کدام دلیل کافی برای مد‌نظر قرار دادن ازدواج با افراد نیست. زیرا قرار است شما با او تا آخر عمر زندگی کنید و با او انسجام پیدا کنید. اگرچه علاقه والدین به فرد مورد نظر دارای اهمیت است و در روابط بعدی تاثیر زیادی خواهد داشت، اما شما ابتدا لازم است نکات مهم دیگر فردی و اجتماعی را در فرد مورد نظر سنجیده و سپس اقدام کنید تا بتوانید انتخاب سنجیده‌ای انجام دهید.

4- عادت به رابطه دراز مدت

هنگامی که دو نفر پس از مدتی آشنایی تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند، در حالی‌که این تصمیم به دلیل عادت کردن به همدیگر است، این مساله می‌تواند در آینده زندگی مشترکشان مشکلات فراوانی ایجاد کند. زندگی مشترک واقعیتی است که فرد را در موقعیت‌های متفاوتی قرار می‌دهد و ابعاد مختلفی دارد که به مانند یک ارتباط ساده نیست. بنابرین تصمیم بر ازدواج نیاز به تفکر منطقی به همه ابعاد زندگی مشترک و مسولیت‌های آن دارد و صِرف عادت کردن نمی‌تواند انگیزه کامل و کافی باشد.

5- خواهان فرزند بودن

بچه‌دار شدن برای برخی از افراد مهمترین انگیزه برای ازدواج است. بعضی‌ها وقتی بچه‌ها را می‌بینند شیفته آن‌ها می‌شوند و در رویای شیرین فرزند دار شدن تصمیم به ازدواج می‌گیرند. غافل از اینکه نمی‌دانند والدین چه زحماتی در قبال فرزند خود متحمل شده‌اند. برخی هم به‌دلیل بچه‌دار نشدن در ازدواج اول، این مسئله را انگیزه‌ای برای ازدواج مجدد خود می‌دانند. بعضی افراد هم فقط به دلیل اینکه نسلشان ادامه‌دار باشد فارغ از بررسی و آگاهی از وظایف و مسئولیت‌ها ازدواج کرده و بچه‌دار می‌شوند. به همین خاطر انگیزه فرزند‌ دار شدن را به تنهایی برای ازدواج کردن کافی و مناسب نمی‌دانیم. زمانی که فردی را برای ازدواج کردن انتخاب می‌کنید مسائل فراوانی پیش روی‌ زندگی شما خواهد بود. از طرفی فرزند دار شدن پذیرش مسئولیت بزرگی است که بار آن به دوش هر دو طرف است و از طرف دیگر شما تا زمان فرزند دار شدن با شریک زندگیتان زندگی و تعامل دارید و بعد از فارغ شدن همسرتان نیز وظایف و حقوق دیگری بر گردن شما خواهد افتاد که ابتدا باید این مسائل را بررسی کرده و از حقوق و وظایف خود آگاه شوید و سپس اقدام به ازدواج و فرزند دار شدن کنید.

6- کسی که به خاطر شما همسرش را کنار گذاشته

معمولاً این‌گونه ازدواج‌ها زیاد دوام نخواهد آورد و پایه‌ای برای یک رابطه دراز‌مدت نخواهد بود. فردی که شخصی را می‌یابد که حاضر است به همسر یا نامزد خود خیانت کند، مسلماً می‌تواند دوباره مرتکب این اشتباه شود و البته رابطه آن‌ها استحکامی نخواهد داشت. نمونه اینگونه ارتباط‌ها را در جامعه زیاد مشاهده کرده‌اید که دیر یا زود زندگی بعدی را هم دچار مشکل کرده و به جدایی ختم شده است. در صورتی که چنین راهی را در پیش گرفته‌اید یا قصد انجام چنین کاری را دارید، بهتر است دقت بیشتری در انتخاب خود داشته باشید تا دچار این مشکل بزرگ نشوید.

7- یافتن یک ناپدری یا نامادری برای فرزندتان

اگر توانستید فرد مناسبی را بیابید که دلسوز فرزندتان باشد بسیار خوب است. اما اگر تردید دارید که فرد مورد نظر نمی‌تواند یک نامادری یا ناپدری مناسب برای فرزند شما باشد، این به مراتب سخت‌تر و ناگوارتر از این است که فقط یک پدر یا مادر دلسوز و مهربان بالای سر فرزندتان باشد. برای چنین انتخابی باید فرد مورد نظر را در شرایط و موقعیت‌های مختلف بررسی کنید، در صورت انتخاب وی نزد مشاور بروید و در مورد این مسئله صحبت کرده و تمام جوانب زندگی خود و فرد مقابل را بسنجید و سپس اقدام کنید.

8- ازدواج به دلیل برداشت غلط از مفاهیم

افراد در دوران نامزدی ممکن است به فاش سازی مسائل شخصی خود بپردازند که گاهی بی توجهی به محتوای مطالب ابراز شده مشکلاتی را به دنبال دارد. مثلاً مردی به نامزدش می‌گوید که اعتیاد دارد؛ اما زن می‌گوید چون با صداقت این موضوع را گفته، من همسر او می‌شوم و بعد از ازدواج این مسائل باعث بروز مشکل خواهد شد که برطرف کردن آن‌ها کار دشواری است.

9- ازدواج به مفهوم پذیرش جبر

تعدادی از جوانان، خصوصاً آن‌هایی که نگرش‌های سنتی دارند، گاهی ازدواج با فرد مقابل برایشان موضوعی از پیش تعیین شده محسوب می‌شود. در جامعه ما، گاه این فرآیند با عنوان «قسمت» شناخته می‌شود، لذا این تصور وجود دارد که خواستگار فرد در واقع شخصی است که انگار مقدّر شده است با او زندگی کند. چنین طرز تفکری جزء آسیب‌های پیش از ازدواج محسوب می‌شود. در این شرایط باید توجه داشته باشید که به شکل قانونی کسی نمی‌تواند شما را مجبور به ازدواج کند و لازم است ابتدا شرایط فرد را سنجیده و سپس اقدام به ازدواج کنید.

10- ازدواج به خاطر جذابیت ظاهری

اهمیت جذابیت جسمانی به‌عنوان یک عامل مهم در دوستی‌ها و مناسبات اجتماعی، غیر قابل انکار است. برخی تصور می‌کنند افرادی که جذابیت ظاهری دارند، رفتارهای پسندیده‌تر و ویژگی‌های شخصیتی زیبایی هم خواهند داشت. به‌خاطر چنین تصوری، تعداد زیادی از دختران و پسران مجذوب جذابیت جسمانی هم می‌شوند. زمانی که اهمیت این عامل در معیارهای افراد برای تشکیل زندگی مشترک بدون توجه به عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و شخصیتی افراد لحاظ می‌شود، ضریب خطر پذیری چنین ازدواج‌هایی نیز طبیعتاً بالا خواهد رفت.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 فروردين 1396 02:45
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما